sobota, 30 kwietnia 2011

Dlaczego "moda" na jamniki już przeminęła?




Pojęcie mody obejmują szerokie pojęcia. Modne mogą być ubrania, fryzury, telefony, samochody...niestety, modne są również poszczególne rasy psów, kotów czy innych zwierząt. Jest to jedno z najgłupszych zjawisk na świecie o którym mało się mówi. Kreowane i rozpowszechniane opinie o poszczególnych psach, utrwalane są chociażby poprzez reklamy. Ten jakże perswazyjny komunikat przedstawiający chociażby słodko przeciągającego się labradora buduje fałszywe przekonanie w społeczeństwie, że ta o to rasa jest najlepszym wyborem z możliwych.


Moda na jamniki jest już dawno za nami. W Europie w latach 60-tych, jamniki krótkowłose przeżywały istny szczyt popularności. Z kolei w latach 80-tych zapanował szał na jamniki szorstkowłose. W Polsce jednocześnie najpopularniejsze były jamniki miniaturowe i królicze. Jamnicza gorączka i brak zapoznania się z usposobieniem tego psa, stworzyło niezwykle krzywdzący obraz tej rasy. 



Więc dlaczego nie są już tak modne jak kiedyś? 
A no dlatego że wyparły je inne psy "zabawki" jak Yorki, shih-tzu, maltańczyki czy inne psie lalki, które są łatwiejsze do wychowania i nie potrzebują tyle ruchu co jamnik. Modne stały się również Labradory, Golden Retrivery czy Husky. Ludzie kupują te psy, bo zobaczyli je w reklamie lub dlatego, że sąsiad lub znajomy sobie kupił. Ludzie nie patrzą się na charakter i potrzeby psa tylko na modę panującą bo myślą, ze zabłyszczą na mieście. Oczywiście są również ludzie, którzy nie kupują psa ze względu na modę i szpan ale dlatego, że pasuję im ich charakter, wygląd i usposobienie. Nie mówię Golden Retrivery to bardzo fajne psiaki i nic do nich nie mam ale mam bardzo dużo do fałszywych "właścicieli", którzy przypominają sobie ze mają psa gdy chcą go pokryć i mieć szczeniaki lub zarobić kasę na "reproduktorze".

piątek, 29 kwietnia 2011

Czy jamnik może mieszkać w bloku?


Często słyszę i myślę ze Wy też, ze jamniki nie powinny mieszkać w bloku...bo mają długi kręgosłup i nie mogą chodzić po schodach. Częściowo jest to prawda, ale tylko częściowo.  Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jamniczek zamieszkał z nami w bloku. Trzeba jedynie pamiętać, że szczeniaka do 6 miesiąca życia trzeba wnosić i do 8-9 miesiąca powinien być znoszony ze schodów (przy schodzeniu cały ciężar ciała opiera się na łopatkach). Trzeba również pamiętać o utrzymaniu dobrej formy u psa,
gdyż "zapasione" psy mają kłopoty z poruszaniem się i mają
trudności w utrzymaniu ciężaru ciała na swoich krótkich łapach :) Moja babcia miała jamnika i mieszkała w blokach. Jamniczce nic nie było, była w świetnej formie (dzięki częstym i długim spacerom). Zmarła jako stary piesek, pewnie pożyła by jeszcze jakieś 2-3 lata, ale miała raka...:(

środa, 27 kwietnia 2011

Co to pseudo-hodowla

Pseudo-hodowla, to hodowla, która rozmnaża psy bez uprawnień Związku Kynologicznego ale także PKPR powiązany z F.C.I. Istnieją pseudo-hodowle, w których suki są wykorzystywane od pierwszej cieczki i z każda kolejną cieczką są dopuszczane przez co robią się co raz słabsze. Szczenięta są zbyt wcześnie zabierane od matki około 5 tygodnia, tymczasem szczenię przy matce powinno być do 8 tygodnia życia. Szczenięta jak i suki karmione są karmą mało wartościową często dostają tego jedzenia bardzo mało. Przez to szczenięta są osłabione i często chore z tego powodu.W pseudo-hodowlach często są też krzyżowane pieski spokrewnione czyli na przykład matka z synem. Takie pieski są obciążone chorobami genetycznymi, są słabsze i wadliwe. Często psy są trzymane w klatkach (zdj. 2), gdzie robią pod siebie. Psy mieszkające w takich miejscach boją się dotyku człowieka, stają są agresywne i niepewne. Niepewność prowadzi do agresji, a agresja do nie przyjemnych zdarzeń. Psy z pseudo-hodowli nie posiadają rodowodu lub jest on podrobiony. "Właściciele" nie interesują się losem maluchów, ani to w jakie ręce trafią. Dla nich ważne jest to, aby szczeniaków było dużo, bo im więcej "towaru" tym więcej kasy.Szczeniaki, które nie zostaną sprzedane prawdopodobnie zostaną utopione w lesie lub wyrzucone do lasu. Psiaki sprzedawane są na bazarach, giełdach i rynkach, gdzie nie możemy zobaczyć matki, ani ojca szczeniąt.
Ofiara pseudo-hodowli. Dwu miesięczna sunia Dalmatyńczyka

                      Pseudo-hodowla Yorków                                                                                  
Suka wykorzystywana co cieczkę w pseudo-hodowli w Pełczycach-zlikwidowana!



Do jakich sportów nadaje się jamnik?

Bardzo często zadawane pytanie, niektórzy myślą, że jak jamnik ma długi kręgosłup to jest ograniczony. Otóż nie!! Jamniki to psy energiczne i bardzo zwinne i jeśli będą odpowiednio trenowane mogą stać się prawdziwymi atletami.

Czy jamnik może brać udział w zawodach agility?
Tak, jak najbardziej, lecz odradzałabym branie udział w tych zawodach oficjalnie, ponieważ jamniki to psy małe, gdzie ich wzrost nie powinien przekraczać 25 cm, a najniższa poprzeczka dozwolona w zawodach agility to również 25 cm.
Odpoczynek po zabawie :)

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, gdy chcemy trenować agility amatorsko. Znaczy to, że tor możemy zbudować sami uwzględniając indywidualne potrzeby naszego psa. Najlepiej byłoby, gdyby poprzeczki nie miały więcej niż 10 cm wtedy psu jest wygodnie skakać, bo nie obciera mu się klatka piersiowa i nie będzie zrzucał poprzeczek.

Czy jamnik może trenować frisbee?
Z frisbee może być mały kłopot, bo w zawodach chodzi o to by pies złapał krążek w powietrzu odrywając od ziemi wszystkie cztery łapy. Jamnikom może to przychodzić z trudem. Mój Rafik łapie swoje ringo odrywając tylko przednie łapy i sprawia mu to wielką przyjemność.

Jamniki to psy bardzo dobre do wszelkich sportów trzeba tylko pamiętać, że nie jest to pies na zawody oficjalne, ponieważ tak wysokie poprzeczki mogłyby za bardzo obciążyć kręgosłup.
Po złapaniu ringo

wtorek, 26 kwietnia 2011

Choroby oczu i zębów

   Oczy jamnika powinniśmy przeglądać codziennie pod kątem łzawienia czy ropienia. W razie zmian w wyglądzie oczu, należy je przemywać esencją herbacianą, 2% roztworem kwasu bornego lub płynem pielęgnacyjnym. Dłuższe łzawienie lub wyciek ropny powinien nas skłonić do wizyty u weterynarza.

Zdrowe zęby mają kolor mlecznobiały, a w wydychanym powietrzu nie stwierdza się przykrych zapachów.
Na jamniczych zębach często odkłada się kamień, który powinien być systematyczne usuwany, ponieważ prowadzi do chorób przyzębia. Z ich powstawaniem wiąże się obecność osadu nazębnego zawierającego związki mineralne na których rozwijają się miliony kolonii bakteryjnych. Zęby początkowo przybierają kolor ciemnożółty (płytka nazębna), a następnie brązowo-czarny (kamień nazębny) połączony z nieprzyjemnym zapachem z pyska. Szybkość i częstotliwość powstawania




osadów zależy od cech indywidualnych każdego osobnika. W profilaktyce pomagają: utrzymanie przerw między posiłkami, podsuwanie psu sucharów, dużych kości, chrząstek czy surowej marchwi.
Pielęgnacji zębów możemy dokonywać też mechanicznie, przecierając je szmatką lub szczoteczką z naniesionym roztworem wody utlenionej lub soku z cytryny. Pojawiły się też specjalne szczoteczki i pasty do mycia zębów dla psów.

Kamień nazębny należy usunąć przy pomocy ultradźwięków, ponieważ z biegiem czasu ma on tendencję do narastania w kierunku korzenia zębów, uszkadzając przy tym aparat więzadłowy zęba i/lub powodując ropień wierzchołka zęba. Oba schorzenia kończą się dla czworonożnego pacjenta wyrwaniem zęba/zębów, co stanowi dla zwierzęcia dodatkowy ból, cierpienie oraz późniejsze trudności w prawidłowym nagryzaniu kęsów pokarmowych.
(Tekst skopiowany ze strony hodowli Jamników Miniaturowych "Z Jeleniej Kotliny FCI")

Choroby uszu

Choroby uszu dręczą przede wszystkim psy o długich i mocno owłosionych uszach. Zapalenie ucha jest najczęstszym u nich schorzeniem. Przyczyną jest utrudnione wietrzenie uszu, gromadząca się w nich woskowina i brud. Niekiedy - ciało obce, które dostało się do przewodu, a którego usunięcie trzeba powierzyć specjaliście.
Obwisłe i przez cały czas znajdujące się tuż przy ziemi uszy jamnika wymagają regularnej kontroli – wystarczy zajrzeć do nich choćby podczas codziennych pieszczot.
płyn do czyszczenia uszu-Otex
płyn do czyszczenia uszu-Oticlar
Podstawą pielęgnacji jest okresowe czyszczenie uszu przy pomocy patyczków higienicznych oraz preparatów do czyszczenia uszu (np. Otex, Oticlar, płyn do uszu Dr Seidla). Długa sierść drażni otwór ucha, dlatego należy dokładnie ją usuwać.
Nie pozwalajmy też psu na wystawianie głowy przez okno w czasie jazdy samochodem.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych (drapanie, potrząsanie głową, wyciek z ucha) należy skonsultować się z weterynarzem, pamiętając, że wczesne wprowadzenie leczenia znacznie skraca chorobę. PAMIĘTAJ: Im dłużej trwa choroba, tym dłużej trwa leczenie.

Czy musimy sprzątać po naszym psie??

Wydałoby się, że nie, przecież płacimy podatek za psa, więc to firmy sprzątające powinny płacić. Otóż nie! Sprzątanie psich odchodów spoczywa na właścicielu psa. Może nie należy to do przyjemności, ale nie jest ani uciążliwe, ani tym bardziej wstydliwe.

Jest wyrazem dbałości zarówno o swojego pupila, jak i o zdrowie wszystkich mieszkańców aglomeracji (a zwłaszcza dzieci!). Zebrany do woreczka kał może być wrzucony do standardowego pojemnika na śmieci, gdyż według obecnie obowiązujących przepisów stanowi on odpad organiczny.
Tak więc - sprzątaj po swoim psie, albo się na niego nie decyduj! Pamiętaj:
TWÓJ PIES - TWOJA KUPA!

Ciekawostka
 Odchody naszych pupili stanowią nie tylko problem estetyczny, ale są także źródłem chorób odzwierzęcych jak toksoplazmoza. W świeżym kale znajdują się mniej niebezpieczne pasożyty - w początkowym stadium rozwoju - jako oocyty. Po kilku dniach wyschnięte kupy z dojrzałymi jajami psiej glisty pylą, są roznoszone przez wiatr...a my to wdychamy!!

Nauka czystości

Spacery i naukę załatwiania potrzeb fizjologicznych u szczeniaka możemy rozpocząć po jego szczepieniu przeciwko nosówce i parvovirozie. Pamiętajmy, że ze względu na kościec jamnika, nie wolno używać w czasie spacerów szelek, a szczenięta należy po schodach znosić.
Spacery należy odbywać w stałych porach, minimum 3 razy dziennie (u psów młodych i w podeszłym wieku możliwie częściej), przed posiłkiem lub godzinę po (nie natychmiast 'po'!).
   Zimą nie należy stosować żadnych wdzianek dla psa: tamują one dopływ powietrza i promieni słonecznych do skóry. W czasie mrozów najlepiej skrócić czas spaceru, a przy deszczach po powrocie natychmiast wytrzeć psa do sucha. W okresie zimy, kiedy nawierzchnia posypana jest solą, poduszki łap psa należy natłuszczać (np. olejem, wazeliną itp.).

Pielęgnacja Jamnika

Pielęgnacja jamnika krótkowłosego.

 Jamnik o sierści krótkiej jest zupełnie niekłopotliwy. Kąpiemy go tylko w miarę potrzeby (gdy skóra i włosy są zabrudzone cuchnącymi substancjami) lub po spacerze w błotniste dni ( niskie podwozie :P) i od czasu do czasu szczotkujemy za pomocą szczotki włosianej.
szczotka włosiana




Oprócz utrzymania sierści w czystości, szczotkowanie usuwa martwe włosy i pobudza krążenie krwi. Po wyszczotkowaniu warto wygładzić włos irchową lub flanelową ściereczką.








 
Pielęgnacja jamnika długowłosego.

Długowłosemu wystarczy raz w tygodniu dobre szczotkowanie. Czesanie należy rozpocząć od głowy psa, a zakończyć na jego ogonie najlepiej po powrocie ze spaceru.

grzebień o rzadko rozstawionych ząbkach




Do utrzymania pięknej i błyszczącej szaty jamnika długowłosego będą potrzebne grzebienie o długich i rzadko rozstawionych ząbkach







Pielęgnacja jamnika szorstkowłosego 

Jamnik szorstkowłosy jest pod tym względem najbardziej wymagający. Trzy razy do roku należy poddać go trymowaniu, z czym najlepiej poradzi sobie specjalista.


 Narzędzia do trymowania















Od małego należy przyzwyczajać naszego pupila do wycierania go po spacerze w słotne dni, a zwłaszcza do wycierania łap.
Kąpiele w naturalnych zbiornikach wodnych są dla psa wskazane, jednak należy zadbać o jego późniejsze wysuszenie - najlepiej przez wybieganie.
UWAGA!!!!
Wszelkie zmiany w wyglądzie skóry i okrywy włosowej (zaczerwienienia, krosty, wyłysienia, świąd, wylizywanie) powinny budzić niepokój właściciela i skłonić do szybkiej wizyty u weterynarza.

                                                                    

Jamnik jako nasz przyjaciel


Jamniki są pełne przywiązania i bardzo wesołe. Są też wystarczająco przezorne, aby stróżować. Należy jednak mieć na względzie ich wrodzoną chęć do polowań. Wszystkie niedogodności jamnik rekompensuje  niepowstrzymaną chęcią do zabawy.
 
Lubią ciepło i być może m.in. z tego powodu (oraz w skojarzeniu z norą) chętnie wchodzą pod kołdrę, również opuszczonego przez właściciela łóżka.
Jamnik "wie swoje", kocha swego pana, pracę i jedzenie. Jest zaradny. Potrafi wyżebrać coś przy stole a jak nie - to upolować lub wyszperać w śmietniku; wszystko jest w zasięgu jego możliwości.
Są bardzo szybkie, co procentuje im w polowaniu na szczury. Ich pasja łowiecka gorzej manifestuje się w polowaniu na krety. Potrafią zryć trawnik, powodując spustoszenie większe niż uczyniłby to sam kret. Gdy moja babci zobaczyła jak Rafik poluję na kreta u niej na działce to tak szybko weszła z powrotem do domu jak wyszła :)
Jamnik jest psem dla każdego, bez względu na to, czy jest się myśliwym, czy też nie. Ma on wybitnie silną osobowość. Zauważyć to można już w jego mimice, która jest niepowtarzalna!
Jamnik nadaje się doskonale do pilnowania domu lub mieszkania, ponieważ jego uwadze nie ujdzie żaden szmer. Mój pies swym głośnym szczekaniem przepędził już niejednego włamywacza i za to mu dziękuję. Chociaż nie odznacza się dużą masą, jego głos jest bardzo potężny. Szczególnie charakterystyczna jest odwaga psów tej rasy.

Ponadto jamnik, nawet dobrze wychowany, bryluje swą niezależnością i silną wolą. Jest to rasa psów, które długo żyją, często po kilkanaście lat, aby tak było trzeba spełnić tylko dwa warunki: wystarczy dobra micha i odpowiednia ilość ruchu.

Charakter Jamnika

ŻADEN PIES NIE WYKAZUJE TYLE SAMODZIELNOŚCI I SPRYTU, CO JAMNIK.

Wyhodowany jako pies myśliwski, jamnik jest obecnie jednym z najulubieńszych psów do towarzystwa. Zachował swój śmiały charakter, jest psem dość niezależnym i czynnym stróżem. Doskonały towarzysz dla dzieci, ludzi starszych i osób lubiących wędrówki.

JEST WIELKĄ INDYWIDUALNOŚCIĄ W PSIM SPOŁECZEŃSTWIE.

Jest żywiołowy lecz jednocześnie uparty, łatwo się obraża gdyż jest bardzo uczuciowy. Jest wielkim cwaniakiem i kokietem i potrafi to wykorzystać dla swoich własnych psich celów, ale przede wszystkim jest przyjacielem i nieodłącznym towarzyszem swego pana w domu, polu i lesie.

PIES O NIEZALEŻNEJ OSOBOWOŚCI 

Inteligentny i ciekawy – lubi styl życia psa domowego, ale ze względu na jego duży apetyt trzeba zapewnić mu codzienną porcję aktywności i zbilansowaną karmę, aby chronić go przed nadwagą. Jamnik dysponuje mocnym głosem i jest psem nieustraszonym, więc w sytuacji, gdy coś go zaniepokoi, donośnym szczekaniem i stanowczą postawą przypomina każdemu, że w rzeczywistości jest psem o wielkim sercu.

Jamnik to...
-Wielka osobowość w małym ciele,
-Wielki pies w małym ciele,
-Wielki pieszczoch,
-Doskonały towarzysz zabaw i wędrówek,
-Wspaniały stróż,
-Niesamowity sportowiec i atleta
-To nie jest zwykły, o tym wie każdy kto choć raz miał jamnika
- Jak mówi to mój tata...Doberman na krótkich nóżkach :)

Wypadek Rafika...

Trudno mi o tym pisać... ale gdy Rafuś miał nie cały rok nieszczęśliwie potrącił go samochód...na szczęście nasze i Rafika zwinął się w kulkę i został dosyć mocno poturbowany....na tyle mocno, że miał pękniętą miednice, coś miał z jednym kręgiem, ma skrzywioną czaszkę i dostał paraliżu tylnych łap...Jak to usłyszeliśmy zamarliśmy na chwile. Miał tylko 5% szansy ze będzie chodził, a jednak jego wola życia i chęć sprawiła że po 2-3 tygodniach zaczął chodzić. Niestety do dzisiaj ma problemy z chodzeniem. Otóż gdy idziemy nawet na nie długi spacer zaczyna kuleć, zimą nie ma nawet mowy o długim spacerze, a na zmianę pogody ma bardzo silne bóle, jednym słowem ma reumatyzm...
Gdy zadzwoniliśmy na policje zgłosić to co się stało wiecie co nam powiedzieli...że jak to zgłosimy, a ten gościu powie, że nasz pies uszkodził mu... zderzak albo co innego to my będziemy musieli płacić mu odszkodowanie!! Krew mnie zalewa gdy sobie o tym przypomnę, bo przez takie nasze beznadziejne prawo stracilibyśmy naszego psiaka...:(

Mój Rafik

Jak już pewnie się domyśliliście mój pies nazywa się Rafik. Długo wybieraliśmy dla niego imię bo chcieliśmy imię, które będzie pasowało do jego charakteru. Jednakże gdy był mały jego charakter cały czas się zmieniał. Nazwaliśmy go tak od ciastek Raffaello, czyli coś ładnego i pysznego.
Jeżeli chodzi o jego charakter to jest bardzo zadziorny. Sam nie zacznie ale z chęcią odpowie na atak :) Jak każdy jamnik obraża się szybko i za byle co. Taki jego urok. Jest bardzo energiczny, wysportowany, uwielbia skakać i aportować. Jest niesamowitym pieszczochem, ceni sobie wygodę [nigdy nie śpi na podłodze, no chyba ze jest gorąco]. Mieszkanie z Rafikiem to ciągła komedia nie ma dnia żeby czegoś nie odwalił. Kocha się bawić jest dosyć wybredny jak francuski piesek :) Zna sporo komend ale nie wykona ich za darmo; swój rozum ma.
Jeżeli chodzi o wygląd...Rafik to pies o suchej sylwetce i prostym prawidłowym kręgosłupie. Ma bardzo mocno umięśnione tylne łapy i zad myślę, że to przez wypadek i to że bardzo dużo ćwiczy. Jest ślicznie podpalany i ma chyba najpiękniejszy pyszczek ze wszystkich jamników :) Bez urazy dla tych co mają jamniki ale wiecie dla każdego jego własny pies jest najładniejszy....

Wstęp!!

Witam na moim blogu! Jeżeli tu zajrzeliście to pewnie znaczy, że chcecie się czegoś dowiedzieć o Jamniczkach :) Z wielką przyjemnością mogę Wam to zapewnić, gdyż posiadam Jamnika od 3 lat, tych 3 lat nie da się zapomnieć :P Blog poświęcony będzie jamnikom oraz innym rasom, pielęgnacji jamnika, odżywiania, charakteru, zasad wystawiania jamnika, wzorcu FCI i mojemu psiakowi :). Na blogu będzie bardzo dużo fotek, ponieważ my ludzie jesteśmy wzrokowcami i najlepiej zapamiętujemy gdy coś widzimy, a nie czytamy. Więcej dowiecie się przeglądając mój blog. Codziennie będę pisać notki i aktualności, nie zapomnę również o konkursach sprawdzający Waszą wiedzę na temat psów.
                                       Życzę miłego czytania. Marta.



Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa więc proszę Was byście ich nie kopiowali!!