środa, 27 kwietnia 2011

Do jakich sportów nadaje się jamnik?

Bardzo często zadawane pytanie, niektórzy myślą, że jak jamnik ma długi kręgosłup to jest ograniczony. Otóż nie!! Jamniki to psy energiczne i bardzo zwinne i jeśli będą odpowiednio trenowane mogą stać się prawdziwymi atletami.

Czy jamnik może brać udział w zawodach agility?
Tak, jak najbardziej, lecz odradzałabym branie udział w tych zawodach oficjalnie, ponieważ jamniki to psy małe, gdzie ich wzrost nie powinien przekraczać 25 cm, a najniższa poprzeczka dozwolona w zawodach agility to również 25 cm.
Odpoczynek po zabawie :)

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, gdy chcemy trenować agility amatorsko. Znaczy to, że tor możemy zbudować sami uwzględniając indywidualne potrzeby naszego psa. Najlepiej byłoby, gdyby poprzeczki nie miały więcej niż 10 cm wtedy psu jest wygodnie skakać, bo nie obciera mu się klatka piersiowa i nie będzie zrzucał poprzeczek.

Czy jamnik może trenować frisbee?
Z frisbee może być mały kłopot, bo w zawodach chodzi o to by pies złapał krążek w powietrzu odrywając od ziemi wszystkie cztery łapy. Jamnikom może to przychodzić z trudem. Mój Rafik łapie swoje ringo odrywając tylko przednie łapy i sprawia mu to wielką przyjemność.

Jamniki to psy bardzo dobre do wszelkich sportów trzeba tylko pamiętać, że nie jest to pies na zawody oficjalne, ponieważ tak wysokie poprzeczki mogłyby za bardzo obciążyć kręgosłup.
Po złapaniu ringo

4 komentarze:

 1. Super fotki i ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne zdjęcia, Ciekawe notki. Kocham Jamniki ;)
  zapraszam do mnie ; D

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczny jamniczek, mój Leoś jest bardzo podobny i trenujemy agility, mam zamiar się wybrać z nim na zawody.
  Skacze prawie 45 cm wzwyż. Jeśli chodzi o budowe Rafika to ma trochę złą budowę ogona (zbyt podwinięty). Ale OK.
  :p

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki , za odpowiedź ( której nie zadałam Tobie ;) ) , bo się nad tym zastanawiałam :-)

  OdpowiedzUsuń