wtorek, 26 kwietnia 2011

Jamnik jako nasz przyjaciel


Jamniki są pełne przywiązania i bardzo wesołe. Są też wystarczająco przezorne, aby stróżować. Należy jednak mieć na względzie ich wrodzoną chęć do polowań. Wszystkie niedogodności jamnik rekompensuje  niepowstrzymaną chęcią do zabawy.
 
Lubią ciepło i być może m.in. z tego powodu (oraz w skojarzeniu z norą) chętnie wchodzą pod kołdrę, również opuszczonego przez właściciela łóżka.
Jamnik "wie swoje", kocha swego pana, pracę i jedzenie. Jest zaradny. Potrafi wyżebrać coś przy stole a jak nie - to upolować lub wyszperać w śmietniku; wszystko jest w zasięgu jego możliwości.
Są bardzo szybkie, co procentuje im w polowaniu na szczury. Ich pasja łowiecka gorzej manifestuje się w polowaniu na krety. Potrafią zryć trawnik, powodując spustoszenie większe niż uczyniłby to sam kret. Gdy moja babci zobaczyła jak Rafik poluję na kreta u niej na działce to tak szybko weszła z powrotem do domu jak wyszła :)
Jamnik jest psem dla każdego, bez względu na to, czy jest się myśliwym, czy też nie. Ma on wybitnie silną osobowość. Zauważyć to można już w jego mimice, która jest niepowtarzalna!
Jamnik nadaje się doskonale do pilnowania domu lub mieszkania, ponieważ jego uwadze nie ujdzie żaden szmer. Mój pies swym głośnym szczekaniem przepędził już niejednego włamywacza i za to mu dziękuję. Chociaż nie odznacza się dużą masą, jego głos jest bardzo potężny. Szczególnie charakterystyczna jest odwaga psów tej rasy.

Ponadto jamnik, nawet dobrze wychowany, bryluje swą niezależnością i silną wolą. Jest to rasa psów, które długo żyją, często po kilkanaście lat, aby tak było trzeba spełnić tylko dwa warunki: wystarczy dobra micha i odpowiednia ilość ruchu.

2 komentarze:

 1. Jaminki są fajowe
  Ja sama też mam jamnika tylko ze mieszańca 2 rodzajów
  ale jest uroczy <333
  jaikot.bloog.pl ---zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja suczka ma sie bardzo dobrze chociaz ma juz 15 latek i wygląda na to ze pozyje przynajmniej kolejne 5 lat. Wciąż biega skacze i jest w bardzo dobrej kondycji :)

  OdpowiedzUsuń