sobota, 30 kwietnia 2011

Dlaczego "moda" na jamniki już przeminęła?
Pojęcie mody obejmują szerokie pojęcia. Modne mogą być ubrania, fryzury, telefony, samochody...niestety, modne są również poszczególne rasy psów, kotów czy innych zwierząt. Jest to jedno z najgłupszych zjawisk na świecie o którym mało się mówi. Kreowane i rozpowszechniane opinie o poszczególnych psach, utrwalane są chociażby poprzez reklamy. Ten jakże perswazyjny komunikat przedstawiający chociażby słodko przeciągającego się labradora buduje fałszywe przekonanie w społeczeństwie, że ta o to rasa jest najlepszym wyborem z możliwych.


Moda na jamniki jest już dawno za nami. W Europie w latach 60-tych, jamniki krótkowłose przeżywały istny szczyt popularności. Z kolei w latach 80-tych zapanował szał na jamniki szorstkowłose. W Polsce jednocześnie najpopularniejsze były jamniki miniaturowe i królicze. Jamnicza gorączka i brak zapoznania się z usposobieniem tego psa, stworzyło niezwykle krzywdzący obraz tej rasy. Więc dlaczego nie są już tak modne jak kiedyś? 
A no dlatego że wyparły je inne psy "zabawki" jak Yorki, shih-tzu, maltańczyki czy inne psie lalki, które są łatwiejsze do wychowania i nie potrzebują tyle ruchu co jamnik. Modne stały się również Labradory, Golden Retrivery czy Husky. Ludzie kupują te psy, bo zobaczyli je w reklamie lub dlatego, że sąsiad lub znajomy sobie kupił. Ludzie nie patrzą się na charakter i potrzeby psa tylko na modę panującą bo myślą, ze zabłyszczą na mieście. Oczywiście są również ludzie, którzy nie kupują psa ze względu na modę i szpan ale dlatego, że pasuję im ich charakter, wygląd i usposobienie. Nie mówię Golden Retrivery to bardzo fajne psiaki i nic do nich nie mam ale mam bardzo dużo do fałszywych "właścicieli", którzy przypominają sobie ze mają psa gdy chcą go pokryć i mieć szczeniaki lub zarobić kasę na "reproduktorze".

5 komentarzy:

 1. Uważam, że jamniczki są lepsze od tych jak ty nazwałaś psów zabawek ;) Ogólnie jamniki są i tak i tak naj ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie zawsze jamnik będzie lepszy od yorka :)
  Bo ma niesamowity charakter :)
  Twój jest śliczny.

  Pozdrawiam u mnie nowe fotki Amelki

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie każdy kto ma yorka kupił go dla mody.
  No cóż czyli wychodzi na to, że jestem głupia bo mam psa zabawkę, który całe dnie biega ze mną na działce;)
  Ja osobiście wolę yorki od jamników, lepiej je znam a charakter według mnie yorki mają świetny.
  Ale yorka trzeba mieć aby go poznać na prawdę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jamniki żądzą, yorki błądzą. Jamniki to najwspanialsze stworzenia świata

  OdpowiedzUsuń
 5. Pieski dzielą się na jamniki oraz pozostałe,nie ma wspanialszych piesków;)))

  OdpowiedzUsuń