wtorek, 26 kwietnia 2011

Pielęgnacja Jamnika

Pielęgnacja jamnika krótkowłosego.

 Jamnik o sierści krótkiej jest zupełnie niekłopotliwy. Kąpiemy go tylko w miarę potrzeby (gdy skóra i włosy są zabrudzone cuchnącymi substancjami) lub po spacerze w błotniste dni ( niskie podwozie :P) i od czasu do czasu szczotkujemy za pomocą szczotki włosianej.
szczotka włosiana
Oprócz utrzymania sierści w czystości, szczotkowanie usuwa martwe włosy i pobudza krążenie krwi. Po wyszczotkowaniu warto wygładzić włos irchową lub flanelową ściereczką.
 
Pielęgnacja jamnika długowłosego.

Długowłosemu wystarczy raz w tygodniu dobre szczotkowanie. Czesanie należy rozpocząć od głowy psa, a zakończyć na jego ogonie najlepiej po powrocie ze spaceru.

grzebień o rzadko rozstawionych ząbkach
Do utrzymania pięknej i błyszczącej szaty jamnika długowłosego będą potrzebne grzebienie o długich i rzadko rozstawionych ząbkachPielęgnacja jamnika szorstkowłosego 

Jamnik szorstkowłosy jest pod tym względem najbardziej wymagający. Trzy razy do roku należy poddać go trymowaniu, z czym najlepiej poradzi sobie specjalista.


 Narzędzia do trymowaniaOd małego należy przyzwyczajać naszego pupila do wycierania go po spacerze w słotne dni, a zwłaszcza do wycierania łap.
Kąpiele w naturalnych zbiornikach wodnych są dla psa wskazane, jednak należy zadbać o jego późniejsze wysuszenie - najlepiej przez wybieganie.
UWAGA!!!!
Wszelkie zmiany w wyglądzie skóry i okrywy włosowej (zaczerwienienia, krosty, wyłysienia, świąd, wylizywanie) powinny budzić niepokój właściciela i skłonić do szybkiej wizyty u weterynarza.

                                                                    

1 komentarz:

  1. ja mam jamnika krótkowłosego wabi sie CARMEL jest rudy i wzięty ze schroniska jest najlepszym psem pod słońcem!!!!

    OdpowiedzUsuń